Дребни на пръв поглед нeща, които ден след ден подкопават любовта и доверието
Снимка: Getty
Психолозите изброяват дребни на пръв поглед навици, които за много двойки изглеждат незначителни. Но именно те неусетно рушат връзката ви и в крайна сметка могат да станат причина за раздялата.
Добре е, и дори е необходимо, да имате свои лични интереси и лично пространство. Само защото вашата половинка обича рок музиката, не означава, че трябва да се татуирате, да облечете скъсани дънки и кожено яке и да пеете с него на всеки рокерски концерт. Но да подкрепите любимия човек в неговите хобита определено си заслужава.
"Например, ако вашият партньор иска заедно да слушате някоя песен, дори да не харесвате жанра, е важно да проявите интерес. В противен случай партньорът постепенно ще започне да получава усещането, че нито неговите интереси, нито самият той, нито връзката ви са важни за вас“, казва брачният и семеен терапевт Абигейл Мейкпийс.
Всички благодарят за подаръци или цветя. Но много забравят да кажат „благодаря“ , ако всеки ден любимият човек прави живота ви по-лесен и по-приятен. Например, ако той мие чиниите или ви приготвя закуска.
За всякакви „малки неща“, които в крайна сметка създават взаимоотношения.
С течение на времето, пренебрегването на всичко това може буквално да съсипе отношенията - тогава експертите казват, че любовната лодка се е разбила в ежедневието.
„Не приемайте тези малки неща за даденост. Всичко, което вашият партньор прави за вас, заслужава признание. Добрите взаимоотношения не са големи жестове, а малки ежедневни моменти“, твърди психотерапевтът Никол Сондърс.
Мъж притогвя вечеря за жена си. Снимка: Getty
Добре е да пропуснете душ, ако сте наистина уморени. Но когато отказът да се грижим за себе си стане навик, това може да се приеме като невнимание и неглижиране на партньора.
Вече не се стараете да изглеждате добре за любимия човек – не е ли това повод за размисъл?
„Критиката е, когато оплакването за нещо е упрек към качествата на човека като личност“, казва семейният терапевт Зак Бритъл.
Например, може да се сопнете на съпруга си и да кажете нещо като: „Винаги закъсняваш за вечеря. Защо никога не можеш да пристигнеш навреме? Толкова си небрежен."
Казвате го, вместо просто да го помолите да не закъснява.
Когато прибягваме до критика, принуждаваме партньора да се отбранява. Това ще доведе само до кавги и спорове, а не до положителни промени. Ако това се случва често, то грубите думи могат да накърнят самочувствието на любимия човек и да създадат емоционална дистанция между вас.
Разбира се, през така наречения „любовен розов период“ прекарвате по-голямата част от времето си заедно. Но след известно време трябва да спрете да фокусирате цялата си енергия върху партньора си. Ако оставяте на заден план вашите приятели, семейство, работа и други интереси, може да е лош знак.
„Поддържането на връзка на всяка цена може да се превърне в самоцел, защото единият или двамата партньори нямат отделен живот. И изглажда така сякаш животът ще свърши, ако връзката приключи“, казват психолозите.
Затова е важно да развивате своята личност, интереси и значими връзки извън романтичните и семейни отношения.
Прекарвайте известно време разделени, намерете неща за вършене, които любимият човек не е задължително да споделя.
Мъж чете съобщенията в телефона на приятелката си. Снимка: Getty
Шпионирането на съобщения или обаждания може да изглежда невинно. Но всъщност това е нарушение на личния живот и знак за големи проблеми между вас.
„Ако проверявате телефона на партньора си, за да се уверите в неговата вярност, това означава, че му нямате доверие. Междувременно много хора във връзката си искат не само доверие, но и относителна независимост в личната кореспонденция “, каза психологът Райън Хоус.
Дори когато става дума за малки неща, трябва да държите на думата си. Това гради доверие.
Обратно, когато кажете нещо и след това не го направите, съзнателно или несъзнателно, с времето това вбива клин между вас и партньора ви.
Това може да бъдат малки и незначителни неща: неизмити чинии, да забравите да разходите кучето, да купите любим десерт.
Как да помните? Опитайте да записвате важните задачи на телефона си или да пишете в дневника си.
Обещавайте само за това, което можете да направите, и си давайте реалистични срокове за това. И ако разберете, че няма да можете да направите това, веднага си признайте.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари